facebook
Poradnik

Zakochani, zaręczeni i w końcu połączeni węzłem małżeńskim - takie i inne szczęśliwe chwile w naszym życiu chcielibyśmy na zawsze upamiętnić na barwnych fotografiach czy tych w kolorze sephii, ale aby móc to uczynić wielokrotnie szukamy osoby fotografa - pasjonata, który odzwierciedli rzeczywistość i odda stan emocjonalny duszy radosnej i cieszącej się życiem.

Po pierwsze, szukamy fotografa pięknie wykonującego zdjęcia ślubne i mieszkającego dość blisko, np. w Zawierciu. Zdarza się, że jego osobę widzieliśmy zaangażowaną w pracę na czyimś weselu i nam spodobała się jego "robota", więc wybieramy go i tym razem.

Po drugie, przeglądamy strony internetowe, gdyż każdy fotograf ją ma i prezentuje na niej swoją galerię zdjęć. Zwracamy uwagę na romantyzm, realizm i rzeczy niebanalne, dzięki którym ten jeden dzień w życiu były niezapomnianym. Uwagę naszą przykuwają plenerowe zdjęcia młodych małżonków zawarte w portfoliach fotografów - artystów i im warto się bliżej przyjrzeć, bo pozwolą na trwałe zapisać to, co niezapomniane i najcudowniejsze.

Po trzecie, przygotowujemy się na spotkanie i rozmowę z wybranym fotografem. Skoro spodobały nam się jego zdjęcia czas, by z nim porozmawiać i "wybadać go" czy spełni nasze oczekiwania. Warto poznać cennik zdjęć, albumów i całego wykonanego materiału. Zupełnie inaczej zdarzy się, gdy okazałoby się, że nie ma wolnego terminu, ale głowa do góry, może nam coś doradzi. Po rozmowie z tym człowiekiem sami upewnimy się w przekonaniu, że ta osoba znajduje się na właściwym miejscu, czy nie. Jak wiadomo nie od dziś, poznajemy ludzi przy bliższym spotkaniu i zyskują na tym, bądź nie. Decyzja należy do nas: wybrać go czy nie?

Po czwarte, należy zobaczyć "na żywo" prace wybranego fotografa, a zwłaszcza efekt końcowy oddawany klientowi. Zrobienie kilku zdjęć wcale nie świadczy, że ktoś jest fotografem i musi umieć robić zdjęcia. Natomiast konkretna, rzeczowa i kreatywna osobowość fotografa spodoba się zapewne nowożeńcom i mogą go wybrać na twórcę, utrwalającego najważniejszy moment w ich życiu.

Po piąte, koniecznością jest podpisanie umowy na wykonanie zdjęć. Tutaj należy zwrócić uwagę na jej treść, prosty i jasny zapis uwzględniający cenę za wykonane zdjęcia oraz termin oddania albumów weselnych. Każdy fotograf umieszcza wykonane zdjęcia w swej internetowej galerii, ale musi uzyskać na to zgodę od pary młodej toteż w umowie powinna się znaleźć informacja, że zgadzają się na przetwarzania własnego wizerunku na stronach WWW. Czytaniu umowy należy poświęcić tyle czasu, by ją zrozumieć i wyjaśnić wszystkie nieścisłości, aby z powodu niezrozumienia nie doszło do niepotrzebnych niedomówień i kłótni w tym niecodziennym dniu. Ponadto warto się zastanowić nad ograniczeniem ilości zdjęć, bo wydatek ten jest dość kosztowny. Lepiej wybrać od 10 - 30 fotografii dobrej jakości, które przetrwają lata niż 100 o niskiej i byle jakiej. Jeśli mowa o plenerze to można go wykonać kilka dni po uroczystości, kiedy emocje już opadną, minie nerwowość a opanuje nas spokój i pełna radość, którą w całej okazałości oddadzą wykonane wtedy właśnie zdjęcia.

Po szóste, w czasie wyboru fotografa nie należy godzić się na wykonanie tej usługi przez kamerzystę, gdyż zgodnie z reklamą: dwa w jednym to niezbyt udane połączenie tych dwóch funkcji. Niech każdy zajmie się swoim obszarem działań, bo w tych nieco nerwowych chwilach, może coś się nie udać, a my chcemy rzeczy wyjątkowych. Kamerzysta więc niech nagrywa uroczystość ślubną a fotograf zajmie się młodą parą i najbliższą ich rodziną. Nie da się bowiem dobrze upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu- powiedział mi kiedyś ktoś bliski i miał rację, dziś to i ja wiem.

Po siódme, nie sposób powiedzieć tutaj o częstym pomyśle rodziców, że zdjęcia może nam zrobić wujek lub kolega, oczywiście fotoamator. Ale czy warto w takie nieocenione chwile, niezapomniane przeżycia angażować ludzi, którzy mając marketową najprostszą lustrzankę z kitowym obiektywem robią zdjęcia swoim dorastającym pociechom? Ale na to pytanie musicie Państwo odpowiedzieć sobie sami, bo posiadanie aparatu nie jest jednoznaczne z byciem profesjonalnym fotografem. Można więc wnioskować, że w XXI w. istnieją "fabryki fotografów i fotoamatorów".

Podsumowując moje rozważania dotyczące wyboru dobrego fotografa na ślubną uroczystość mogę śmiało stwierdzić, że wybór jest jak zawsze trudny, ale mam nadzieję, że moje wskazówki przydadzą się Państwu w nim. Rady, które tutaj przedstawiłem oparte są na mojej wieloletniej współpracy z młodymi parami przy fotografowaniu ślubnych uroczystości. Staram się zawsze podpowiadać racjonalne pomysły, rzetelnie wykonywać swe powołanie, aby przepiękne wspomnienia zostały utrwalone w profesjonalny sposób. Niech oglądany po latach album zawsze wywoła chwile nostalgii do minionych i niezapomnianych dni wspólnie przeżytych. Warto przy tej okazji odwołać się do słów piosenki Ireny Santor, które dedykuję zakochanym:

Przy kominku mrok zapadł szary jak mgła,
Przy kominku... piosenkę starą ktoś gra.
Patrzę na pożółkłe fotografie
i uśmiecham się wśród łez.
Powracają wspomnienia z dawnych tych dni,
gdy po raz pierwszy kocham cię mówiłeś mi.